top of page

Kā pagāja mans "gads bez pirkumiem"


Trakā izpārdošanas sezona ir gandrīz klāt! Un jāatzīstas – man likās, ka, turēties pretī Melnajai piektdienai un pēcsvētku izpārdošanām, kuras jau ir sākušās, šoreiz man būs tiešām sarežģīti, jo es taču gadu neesmu iepirkusies un ir šādas tādas pārdomas par gadu bez iepirkšanās…. Taču ļoti pārsteidzoši, ka tā vietā, lai veidotu pirmkumu sarakstu kaut 01.01 datumam, kad teorētiski es savu izaicinājumu varētu beigt un sākt iepirkties…. Es gluži pretēji- veicu vēl vienu skapja revīziju, sāku vēl vairāk novērtēt savu garderobi un personīgo stilu, un nolēmu savu izaicinājumu turpināt.


Agrāk es biju liela Melnās piektdienas izpārdošanu cienītāja, un man vienmēr bija saraksts ar labi pārdomātām precēm, kuras vēlējos tajā dienā iegādāties. Jo vecāka kļūstu, jo mazāk uzmanības pievēršu materiālajām lietām. Šogad Ziemassvētkos, mēs ģimeniski atteicāmies no dāvanu dāvināšanas pieaugušo starpā. Pa vienai dāvanai tika tikai bērniem no vecvecākiem. Un lai gan- mani reti, kad ir uzrunājušas reklāmas- tieši šogad mani tiešām ļoti kaitina no visiem stūriem kliedzošie “NOPĒRC, NOPĒRC, NOPĒRC”. Sāku ieskatīties precēs un to pircējos vērīgāk- ar tiešām izbrīnu pie sevis jautājot: “UN KĀPĒC JUMS TO VAJAG UN JŪS TO PĒRKAT?”.


Gribu noprecizēt gan, ka atlaidēm un izpārdošanām nav ne vainas- it īpaši, ja mēs pērkam kaut ko, kas mums patiešām nepieciešams, un tajā pašā laikā mēs varam ietaupīt naudu. Bet dažreiz man šķiet, ka gandrīz katra diena ir kļuvusi par kaut kā izpārdošanas dienu, un problēma rodas, ja mēs izmantojam atlaižu kodus kā ieganstu, lai iegādātos drēbes (un lietas vispār), bez kurām mēs pilnīgi mierīgi varētu izdzīvot un pat nepamanītu to trūkumu!

Influenceri un stilisti no katra stūra demonstrē uz sevis “outfitiņus” un mēs nemaz neapdomājot vai tas der man- manai figūrai, dzīvesstilam, stilam, imidžam… vai mums to TIEŠĀM VAJAG- vienkārši ņemam un pērkam, jo kā rakstīts mana dēla mīļākajā grāmatiņā:

“Tirgus sieva pienāca pie namiņa un sauca: “Lētas preces, labas preces. Lētas preces, labas preces”…… Un Sniegbaltītei ļoti iepatikās raibā lentīte, un viņa ielaida tirgus sievu pie sevis namiņā”.

Tieši tāda man šobrīd ir sajūta vērojot darbošanos sociālajos tīklos- saukļi “Tev TO noteikti vajag”, “Tas ir nepieciešams KATRAI sievietei”, “Tas atvieglo KATRAS sievietes dzīvi”, “Tas piestāv burtiski visām”.

Skaņa kā tirgus placī!!


Tāpēc šodien nodomāju, ka tā vietā, lai kā tipisks stilists Jums noskaitītu “ko ir vērts iegādāties” atlaižu bumā, es gribu padalīties ar savām pārdomām par ieguvumiem no sava GADA BEZ IEPIRKUMIEM! Un iespējams man izdosies Jūs iedvesmot tam, lai Jūs novērtētu to, kas Jums jau skapī ir un rosināšu uz pārdomām iemācīties, pamēģināt sava skapja saturu izmantot tiešām racionāli!!!


Tātad- kādi ir mani ieguvumi pēc Gada Bez Iepirkumiem:


1. Skapja tīrīšana.

Mans pirmais ieguvums bija tiešām regulāra skapja tīrīšana un pārskatīšana. Šis solis nemaksā vairāk kā mazliet laika un zināmu motivāciju, un ticiet man – es ļoti novērtēju cik daudz pozitīvas ietekmes tas atstāja uz manu ikrīta rutīnu attiecībā uz apģērbu.

Visu jums jau piederošo un ikdienā valkājamo apģērbu sakārtošana ir svarīgs solis, un nav iespējas to izlaist, ja vēlaties izveidot racionāli izmantojamu drēbju skapi. Aplūkojot visas drēbes un aksesuārus, kurus esat nolēmusi izmest, jūs sapratīsiet, cik daudz naudas jau esat iztērējusi apģērba iegādei. Man šāda skapja tīrīšana bija pirmais solis, lai turpmāk būtu apzinīgāka un izvēlīgāka iepērkoties, un atkal palīdzēja novērtēt drēbes, kas jau ir manā skapī.

Uzturot kārtīgu garderobi un pareizi uzglabājot drēbes, ietaupīsiet laiku, nervus un spēku, un ļausiet sev izbaudīt apģērbu daudz ilgāk.


2. Pareiza rūpēšanās par savām drēbēm, lai tās kalpotu ilgāk.

Kādreiz es visai pavirši attiecos pret apģērba kopšanu. Jo…. nu samazgāsies un samazgāsies- nopirkšu jaunu!!! Šogad es tiešām sāku rūpēties par saviem mīļākajiem apģērba gabaliem un nu jau par jebkuru

Izlasiet mazgāšanas kopšanas etiķetes, izvairieties no pārmērīgas mazgāšanas un žāvētāja lietošanas, rūpīgi gludiniet/tvaicējiet, pareizi uzglabājiet apģērbu, ieguldiet kvalitatīvos pakaramos, salokiet smagus džemperus, apgūstiet pamata remontdarbus un izmantojiet “skuvekli” bumbulīšu noņemšanai. Visas šīs vienkāršās darbības ļaus jums maksimāli paildzināt savas garderobes dzīvi un izvairīties no nevajadzīgas iepirkšanās. Tāpat, no rīta atverot skapi un ieraugot tīras un izgludinātas drēbes, kas sakārtotas pa kategorijām vai krāsām, jums nav variantu pateikt - man ir pilns skapis ar drēbēm un nav ko vilkt.
3. Novērtēju, to, kas man jau pieder.

Es negribu izklausīties pārgudra pravietotāja, bet diemžēl tāda ir realitāte – mēs nekad nejutīsimies labi un pārliecinātas par savu apģērbu, un personīgo stilu, ja beidzot nenovērtēsim to, kas mums jau ir skapī. Apzinos, ka ir grūti nepakļauties trendu un stilistu spiedienam, it īpaši, ja praktiski no katras puses dzirdam, ar ko mums vajadzētu papildināt savu garderobi jaunajai sezonai un kas ir izgājis no modes.

Agrāk man ļoti interesēja sezonas must-have, bet ar katru gadu es to uztveru tikai kā sava darba sastāvdaļu. Manu imidžu, stilu un iepirkumu sarakstu tas neietekmē jau gadiem. Man joprojām patīk mode un rakstīt par to, taču tajā pašā laikā es zinu, ka drēbju pirkšana un milzīgs skapis, kas piepildīts ar jauniem dizaineru priekšmetiem, man personīgi nedod nekādu pievienoto vērtību. Lielie zīmoli un modes korporācijas darīs visu, lai pārdotu savus produktus. Visas šīs tendences, kas mainās vairākas reizes gadā, apzinātas kolekcijas (kurām patiesībā nav nekāda sakara ar ilgtspējību), tiek radītas, lai mēs justos nožēlojamas par savu stilu un to, kas mums jau pieder. Bet patiesība ir tāda, ka visu laiku pērkot jaunas lietas, lai justos labāk par sevi, uzlabotu garastāvokli vai atstātu iespaidu uz citiem, tas nesagādā prieku ilgtermiņā. Lielākajai daļai no mums jau ir pietiekami daudz drēbju, un tā vietā, lai censtos būt moderni, mums vajadzētu iemācīties izbaudīt savu personīgo stilu un novērtēt gadu gaitā savāktos gabalus. Tātad, kad atkal domājat, ka jums ir jāiegādājas kaut kas, lai atjauninātu savu stilu vai ka jums ir jāmaina apģērbs pret vietējo ražotāju, eco, ētisko u.t.t. apģērbu, atcerieties:

Tas, ka kaut kas ir dārgs, izgatavots ar rokām, vietējā tirgū, no eco materiāliem nenozīmē, ka tas ir labāks vai tiešām viss ražošanas process gala rezultātā ir ētiskāks un ekoloģiskāks.

Un pirms ilgtspējīgu produktu iegādes Jums vienmēr ir iespēja ilgtspējīgi izmantot to, kas Jums jau pieder.4. Variācijas.

Pat ja tu jau esi uzbūvējusi savu sapņu garderobi, vienmēr atradīsies drēbes, kuras valkāsi biežāk, un tādas, pēc kurām ķersies klāt tikai konkrētajā sezonā. Arī ar mani ir tieši tāpat- es neesmu nekāds psiholoģijas izņēmums. Daži apģērba gabali man ir mīļāki un ērtāki kā citi- piemēram, džinsas, un daži ne tik ērti- piemēram, kleitas un svārki!!! Līdz ar to- ja es vēlos izmantot visu savu garderobi vienmērīgi, lai neiegādātos jaunas drēbes un dažas nenonēsātu ātrāk kā citas- man apzināti bija jāpiedomā gan par apģērba nominālu ikdienas izvēlēm, gan par sezonālo apģērbu integrēšanu citās sezonās!


Piemēram, bomberis ir viens no šiem priekšmetiem, ko es parasti valkāju vasarā vai atvaļinājumā. Taču šajā rudens/ziemas sezonā es joprojām valkāju savu bomber jaku zem oversize mēteļa — tas man sniedz papildu siltuma slāni un ļauj eksperimentēt ar dažādām stilizācijām pat aukstākos mēnešos. Tāpēc, ja vēlaties maksimāli izmantot savu drēbju skapi- esiet radoši un atkāpieties no dažādiem, pašu uzstādītiem, klišejiskiem aizspriedumiem!!! Pirms noliekat visas vasaras kleitas un svārkus skapja aizmugurē, kad iestājas aukstākie mēneši, mēģiniet valkāt tos ar mājīgu džemperi un liela izmēra vilnas mēteli. Uzvelc savu s iecienītākos zābakus līdz ceļiem, un aiziet — rudens stilizācija gatava.
5: Valkāju savus iecienītākos gabalus jaunā veidā.

Man bieži uzdod jautājumus par to, kā tas ir iespējams, ka viens drēbju skapis visu gadu mani negarlaiko un negribās “kaut ko jaunu”. Es vienmēr uzdodu sev vienu jautājumu - kā gan citādi es varētu stilizēt šo priekšmetu?

Ātrs piemērs - balts krekls. Mēs bieži redzam šo klasisko priekšmetu rudens un ziemas laikā zem džempera un pārī ar žaketi vai mēteli. Bet kā būtu, ja Jūs to mēģinātu nēsāt arī ar visiem pārējiem bāzes apģērbiem- krustu un šķērsu, virsū un apakšā? Šeit atkal jautājums ir par to “man nepatīk kā tas izskatās”, “’tā nav sievišķīgi”, “man nav ērti”- tas ir darbs ar apziņu- vai tiešām Tev nepatīk kā tas izskatās vai tas vienkārši ir nepierasti? Vai tiešām tas izskatās nesievišķīgi vai varbūt Tu sevi neuztver kā sievišķīgu sievieti? Tev nav ērti vai Tu meklē ieganstu, lai nevilktu šajā veidā un beigās nonāktu pie atziņas, ka “tev nav ko vilkt un ir jādodas iepirkties”? Kāpēc Tavi argumenti Tev pateisībā IR IZDEVĪGI?

Atkāpties no modes komforta zonas nenozīmē izmēģināt jaunas krāsas un fasonus vai iegādāties modernus apģērbus. Dažreiz vislabākais risinājums ir nelieli soļi un vienkārši spēlēšanās ar apģērba gabaliem, kurus jums patīk valkāt, nēsājot tos jaunos veidos.


6: Velns slēpjas detaļās.

Stilu un Imidžu veidot ne tikai apģērbs, tāpēc, veidojot ikdienas kombinācijas, neaizmirstiet par aksesuāriem.

Aksesuāri nekad man nav sagādājuši problēmas un es ļoti novērtēju savu perfekto aksesuāru “garderobi”, kas ļauj man pat no viena un tā paša apģērbu komplekta izveidot piiiiilnīgi savādāku outfitu un stilizāciju. Pēdējos gados es labprātāk pirku smalkas rotaslietas, zīda šalli, matu aksesuāru vai bāzes rokassomiņu, nevis jaunu apģērbu. Pateicoties tam, es joprojām saglabāju savu garderobi vienkāršu un klasisku, bet es varu saģērbt savus iecienītākos un vienkāršākos apģērba gabalus dažu sekunžu laikā, vienkārši nomainot aksesuārus pret kaut ko elegantāku.


Kā vairums no jums zina, šis bija mans personīgais izaicinājums un es nedalījos ar savu ikdienas izskatu sociālajos tīklos... lai parādītu savu lielisko stilu vai to, cik fantastisks ir mans skapis. Es sāku šo gada projektu, jo vēlējos pierādīt pati sev savu teoriju, ka nav nepieciešams drēbju skapis, kas pilns ar moderniem vai dizaineru apģērbiem, lai justos pārliecināti par savu Imidžu.

Es apzinos, ka mans stils ir ļoti vienkāršs, un es pilnībā saprotu, ka manas kombinācijas var būt pārāk vienkāršas tiem, kam patīk eksperimentēt ar modi.

Taču man ir paticis tas, ka es katru dienu atklāju jaunus veidus, kā "pagatavot" savus iecienītākos garderobes elementus. Pateicoties tam, mana garderobe ir kļuvusi mazāka un sakārtotāka. Esmu labāks patērētājs, un tā vietā, lai dzenātos pēc tendencēm vai neapzināti ritinātu interneta veikalu lapas un impulsīvi iepirktos, es koncentrējos uz svarīgākām vērtībām dzīvē nekā modi.

Un es esmu nolēmusi šo piedzīvojumu turpināt. Jā- ir daži apģērba gabali, kuri noteikti šī piedzīvojuma laikā beigs savu dzīvi- tie tiešām būs nonēsāti, bet tā vietā, lai priecīgi uzreiz skrietu iegādāties kaut ko to vietā es tiešām apdomāšu vai bez tā es spēju kādu laiku iztikt un paskatīšos cik ilgi. Un tikai pēc tam, ja tiešām man šis priekšmets būs būtiski nepieciešams, es to iegādāšos.

Otra lieta- Imidža Klasē 2023.gadā Jūs varēsiet sekot līdzi jaunam projektam šī piedzīvojuma ietvaros, kur es Jums parādīšu kā ar vienu kapsulas garderobi VAR iztikt 365 dienas un apģērbties interesanti.

Trešā lieta ir tā, ka esmu atklājusi vēl kādu interesantu lietu šī projekta ietvaros, kura man tiešām 38 gadu vecumā neienāca prātā :D, bet par to es uzrakstīšu nākamajā bloga rakstā.


Ieva

Comments


bottom of page